گشت و گذار مقالات
ویژگی یک برنامه‌ریزی خوب
تیم محتوا کاگو

ویژگی یک برنامه‌ریزی خوب

یک برنامه‌ریزی خوب و منسجم باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد

  • فردی باشد:

یعنی برحسب خصوصیات جسمی و روحی خود شما انجام شده باشد و منحصرا برای شما باشد. شما در دنیا منحصر بفرد هستید و هیچ شخص دیگری خصوصیات شما را ندارد و در واقع هر فرد با فرد دیگر متفاوت است. پس در نتیجه هدف‌ها نیز متفاوت هستند. پس نیاز است که برنامه را خود شما تنظیم کرده باشید چون هیچکس بهتر از خود شما با روحیاتتان آشنایی ندارد. البته این بدین معنا نیست که از تجربیات دیگران استفاده نکنید.

  • ساده باشد:

سخت نگیرید! برنامه باید به نحوی باشد که بتوانید ظرف مدت نیم ساعت آنرا انجام دهید.

  • انعطاف‌پذیر باشد:

حتی نابغه‌ها هم گاهی اوقات دچار حوادث پیش‌بینی نشده می‌شوند و از برنامه‌ای که دارند عقب می‌افتند و یا نمی‌توانند بخشی از برنامه را آنطور که برنامه‌ریزی کرده‌اند انجام دهند ولی از مسیرشان در رسیدن به هدف منحرف نمی‌شوند چون برنامه‌ی انعطاف‌پذیر دارند. در واقع باید حوادث غیر قابل پیش‌بینی را هم در برنامه درنظر بگیرید. برای مثال فرض کنید مهمان ناخوانده دارید و نمی‌توانید طبق برنامه به کاری که دارید برسید، باید بتوانید بدون اینکه برنامه‌ی اصلی دستخوش تغییرات عمده شود، زمان خالی برای جبران پیدا کنید. هرچند اولیت با برنامه‌ای است که طرح کرده‌اید و باید خودتان را ملزم به رعایت آن کنید.

  • قابل استفاده باشد:

تقریبا اکثر افراد در شروع برنامه‌ریزی جوگیر شده! و برنامه‌ای فراتر از حد توان خود طرح‌ریزی می‌کنند. به این معنی که وقتی شما به صورت معمول روزانه حدود 3 ساعت مطالعه می‌کنید هنگام برنامه‌ریزی، برای 10 ساعت مطالعه طرح‌ریزی می‌کنید.

  • امکان ارزیابی کار را داشته باشد:

برنامه شما باید این امکان را داشته باشد تا پیشرفت و پسرفت کارهای شما را نشان دهد. یعنی نقطه‌ی شروع را مشخص کرده باشد و در طی مسیر بدانید که کدام بخش را به درستی انجام داده‌اید و در انجام کدام بخش‌ها موفق نبوده‌اید تا بتوانید نقاط ضعف را برطرف کنید و آنها را به پیشرفت تبدیل کنید.

چاپ
89 رتبه بندی این مطلب:
5/0
0رأی موافق 0رأی مخالف

تیم محتوا کاگوتیم محتوا کاگو

سایر نوشته ها توسط تیم محتوا کاگو
تماس با نویسنده

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

ارتباط با نویسنده

x
طراحی سایت