گشت و گذار مقالات
0 2868

10 فایده گوش دادن به موسیقی

گوش دادن به موسیقی می‌تواند سرگرم کننده باشد، اما آیا ممکن است شما را سالم‌تر کند؟ موسیقی می‌تواند منبعی از لذت و خوشنودی باشد، اما تحقیقات نشان می‌دهد فواید روانشناسی دیگری نیز دارد. این باور که موسیقی می‌تواند روی افکار، احساسات و رفتارهای شما اثر بگذارد . . .
0 4803

برنامه ریزی برای پیشرفت درسی

مطالعه مفيد روزانه چقدر بايد باشد؟ آيا قانون كلي براي اين امر وجود دارد؟ چگونه مي‌توان برنامه‌اي براي افزايش ساعات مطالعه طرح‌ريزي و اجرا كرد؟ ملاك‌هاي پيشرفت چگونه بايد تعيين شود؟ چگونه بايد روند پيشرفت را كنترل كنيد؟ مطالعه‌ي اين مقاله به شما كمك خواهدكرد تا به سؤالات فوق پاسخ دهيد.

اما توجه به يك نكته حائز اهميت است: بر خلاف روش‌هاي برنامه‌ريزي بعضي از مؤسسات و افراد كه بسيار جزيي است، در اين جا به روش نسبتا كلي عمل كرده‌ايم، چرا؟ توصيه‌ي يك روش تقريبا كلي براي برنامه‌ريزي، بر اساس اين اعتقاد صورت مي‌گيرد كه فرهنگ ايراني، فرهنگي منظم و جزء نگر نيست. اين يك واقعيت است كه مردم ايران، حوصله‌ي برنامه‌هاي خيلي دقيق و جزئي را ندارند واگر دنبال آن هم بروند به صورت پيگير و مستمر ادامه نمي‌دهند. بنا بر اين، در روش‌هاي خيلي جزئي برنامه‌ريزي، تنها شايد تعداد بسيار معدودي ازدانش‌آموزان، توانايي اجرا داشته‌ باشند و بقيه بعد از مدتي معطلي حوصله‌شان سر مي‌رود.
 

1 1697

علائم و نشانه‌های استرس در دانش آموزان

استرس می‌تواند خود را به صورت‌های مختلفی نشان دهد. البته بیشتر اوقات نمود آن به صورت احساسی و جسمانی است. شیوه‌ی رفتار افراد نیز تا حدودی وجود و میزان استرس را در او مشخص می‌کند. تأثیرات استرس در دانش آموزان گسترده است،

0 5006

استرس و علل آن در دانش‌آموزان

رسيدن به اهداف آموزشي که مدارس به عنوان هدف اساسي خود به آن‌ها توجه دارند، مستلزم تامين بهداشت رواني دانش‌آموزان است. تحقيقات متعدد نشان مي‌دهد که سلامت رواني دانش‌آموزان با پيشرفت تحصيلي آن‌ها ارتباط دارد و دانش‌آموزاني که به نحوي از مشکلات رواني يا از نبود بهداشت رواني مناسب رنج مي‌برند، اغلب با افت تحصيلي مواجه هستند. بنابراين ضروري به نظر مي‌رسد جهت تامين شرايط مناسب براي نيل به اهداف آموزشي، تربيتي و تضمين سلامت افراد جامعه در سنين مختلف، عوامل بازدارنده آن را مورد بررسي قرار داد. این روزها استرس یکی از پرکاربردترین واژه‌های زندگی همه‌ی ما شده است.

0 1211

روزخوانی

روش ديگری كه تاثیر بسزایی در ماندگاری و دوام یادگیری دانش‌آموزان دارد روزخوانی است. روزخوانی به معنی درس هر روز را در همان روز خواندن است يعني دانش‌آموزان بعد از اينكه معلم در صبح همان روز درس داد بعدازظهر موقعي كه به خانه آمدند و استراحت كردند درس همان روز را مي‌خوانند، مساله‌اي كه همان روز در كلاس گفته شده است و يادداشت‌هايي كه خودشان برداشته‌اند يا جزوه‌اي كه معلم داده است يا كتابي كه همان روز خوانده‌اند اين به افزايش و بهبود راندمان يادگيري دانش‌آموزان كمك مي‌كند.
 

0 1739

۷ خوراکی فوق العاده برای تقویت هوش و حافظه

حتما شما هم زیاد دیده یا خوانده‌اید که خوردن فلان مواد غذایی روی هوش تاثیر می‌گذارد و درصد یادگیری او را افزایش می‌دهد. اما این اتفاق چطور می‌افتد و این مواد غذایی حاوی چه فاکتورهایی هستند که روی ذهن تاثیر می‌گذارند؟ بعضی اوقات نیز با بعضی از گروه‌های غذایی آشنا می‌شویم که روی عملکرد ذهن تاثیر می‌گذارند اما نمی‌دانیم کدام مواد غذایی حاوی این مواد هستند. غزاله زمانی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی، با توضیح اینکه هوش و یادگیری تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند و فاکتورهایی مانند ارث، عوامل محیطی و البته تغذیه در این میان سهیم هستند،  به ذکر و توضیح ۷ گروه غذایی مفید برای مغز می‌پردازد و مواد غذایی حاوی آنها را معرفی می‌کند . . .

0 1191

تمرکز حواس و حواس پرتی

انسان، به سبب ویژگی‌های بی‌نظیرش در میان همه موجودات، عنوان اشرف مخلوقات را به خود اختصاص داده است. او استعداد خاص تفکر و یادگیری دارد که به او اجازه می‌دهد اعمال خاص انجام دهد. نتایج اعمالش را پیش‌بینی و ارزیابی کند. تغییر و تحولات گوناگون و سریعی را در عرصه علم و فناوری به وجود آورد. آن چنان که به قول تافلر دنیا را به دهکده‌ای تبدیل کند که اطلاعات را در سریع‌ترین زمان ممکن از قاره‌ای به قاره دیگر انتقال دهد . . .

0 1143

چگونه استرس خود را کاهش دهیم؟

درمان‌های غیردارویی بسیار زیادی برای درمان استرس وجود دارد که بی‌خطر هستند؛ از تکنیک‌های ذهنی – بدنی گرفته  تا مکمل‌ها و دمنوش‌های آرامش‌بخش. برخی از این درمان‌ها فورا اثر می‌کنند و بعضی دیگر به مرور زمان و به‌تدریج از اضطراب شما می‌کاهند. در این بخش به معرفی دمنش‌های مفید برای درمان استرس و اضطراب می‌پردازیم:
 

2 1675

پیش خوانی

دانش‌آموزان موفق درس خوندن رو از آغاز سال تحصیلی شروع میکنن(اونم با روش پیش خوانی و روزخوانی) شما چطور؟
از جمله روش‌هایی که در ابتدای سال تحصیلی به بهبود یادگیری دانش‌آموزان کمک زیادی می‌کند روش پیش خوانی و روزخوانی می‌باشد.

0 1171

غذاهایی که برای حافظه مضرر هستند

برخی از غذاها مانند زعفران، ريحان برای تحریک عملکرد شناختی و بهبود حافظه خوب است از سوی دیگر برخی از غذاها مانند کالباس، سوسيس، سس‌ها و پيتزاها اثر مخربی بر عملکرد مغز شما دارند و لذا برای جلوگیری از کند شدن روند حافظه از خوردن این غذاها اجتناب کنید. توصیه می‌شود از مواد غذایی با آنتی اکسیدان بالا استفاده کنید زیرا این مواد غذایی می‌تواند روند کند شدن حافظه را کاهش دهند. در این مقاله سعی شده است مواد غذایی که برای حافظه شما مناسب نیستند شرح داده ‌شود.
 

0 1249

اهمیت برنامه ریزی

به صورت کلی، برنامه ریزی باعث می شود در وقت، انرژی و هزینه های ما صرفه‌جویی شود، همچنین از ابهام، سردرگمی، رفتن به مسیرهای اشتباه که نتیجه‌ی آن می تواند ده‌ها، صدها و هزاران ساعت تلاش بیهوده و یا هزاران یا حتی میلیون‌ها تومان ضرر باشد، جلوگیری کند. برنامه‌ریزی، دستیابی به هدف را امکان‌پذیر می‌کند، اگر ما ندانیم برای رسیدن به هدف چه کارهایی باید انجام دهیم و اینکه کدام کارها مهم هستند و کدام از کارها مهم نیستند و کدام یکی را باید اول انجام داد و کدام را دوم، چطور می‌توانیم عملکرد بالایی داشته باشیم و بتوانیم به هدف خود برسیم.
 

RSS
12
طراحی سایت