گشت و گذار مقالات
پیش خوانی
تیم محتوا کاگو
/ دسته ها: مقالات, مطالعه

پیش خوانی

دانش‌آموزان موفق درس خوندن رو از آغاز سال تحصیلی شروع میکنن(اونم با روش پیش خوانی و روزخوانی) شما چطور؟
از جمله روش‌هایی که در ابتدای سال تحصیلی به بهبود یادگیری دانش‌آموزان کمک زیادی می‌کند روش پیش خوانی و روزخوانی می‌باشد.

پیش خوانی

برای این‌که دانش‌آموز فهم بیش‌تر و یادگیری گسترده‌تری از مطالب درسی جدید داشته باشد، لازم است که شب قبل از ارائه‌ی درس توسط معلم، نسبت به مطالعه و خواندن درس‌های جدید (درس‌های که روز بعد تدریس می‌شود) اقدام کند. این عمل به دانش‌آموز در دریافت و فهم درس جدید بسیار کمک خواهد کرد؛ زیرا بر اساس یافته‌های روان‌شناسی هرچه فرد آمادگی بیش‌تر برای رفتار معینی داشته باشد برای انجام دادن آن رفتار، به محرک کم‌تری نیاز دارد. تدریس و فعالیت معلم زمانی بیش‌ترین تأثیر را در یادگیری دانش‌آموز خواهد داشت که او به آمادگی‌های لازم رسیده و هم‌چنین پیش‌زمینه‌ای از آن درس داشته باشد. اگر دانش‌آموز برای شرکت در کلاس درس از هر نظر آماده باشد و شب قبل مروری هر چند سطحی بر درس فردا داشته باشد، متوجه می‌شود که کلاس درس تجربه‌ی بسیار لذت‌بخشی برای او خواهد بود. نه‌تنها معلم متوجه می‌شود که دانش‌آموز در کلاس درس آماده و فعال است، بلکه برای خود او هم، کلاس درس دیگر خسته‌کننده و کسالت‌آور نبوده و حتی در مباحث کلاسی و پاسخ به سؤالات شرکت فعال خواهد داشت. پیش‌خوانی دقیقا نقطه‌ی مقابل حضور غیرفعال در کلاس است. وقتی دانش‌آموز مطلبی را پیش‌خوانی کرده باشد شرایط بسیار مناسبی را فراهم کرده تا در کلاس درس علاوه بر مرور مجدد مطلب، هم به تکمیل یادگیری‌های اولیه بپردازد و هم زمان مناسبی برای انجام فرایند‌های تکمیلی ایجاد کند.

پیش خوانی موفق‌ترین ابزار برای شخصی‌سازی برنامه‌ی راهبردی و یکی از بهترین روش‌ها برای بهبود تمرکز دانش‌آموزان در کلاس درس می‌باشد. پیش خوانی بهتر است شب قبل از کلاس یا حتی ممکن است هنگام رفتن به مدرسه در تاکسی، اتوبوس (و یا مثل این دانش آموز آسیای شرقی روی موتور، البته شما اینکارو نکنید خطرناکه) اتفاق بیفتد و فقط در حد نگاه کردن به تصاویر و واژه‌های جدید باشد. در این پیش خوانی سؤالاتی ذهن دانش‌آموز را درگیر می‌کند که در کلاس در پی یافتن جواب این سؤالات، با حواس کامل به مطالب معلم گوش می‌دهد و قسمت عمده‌ای از مطالب را در کلاس یاد می‌گیرد. به بیانی دیگر پيش خواني اين است كه دانش‌آموز قبل از اينكه سر كلاس حاضر شود، درس مورد نظر را مطالعه کند و با آمادگي قبلي(کنجکاو) و سوالاتی در کلاس حضور پيدا كند. در تكنيكهاي مختلف و مهم يادگيري، به پيش خواني اشاره شده است.

مزایای پیش خوانی

از جمله مهم‌ترین مزایای پیش خوانی عبارت‌‌اند از:

1.ایجاد و تقویت میل و رغبت به کلاس

2.حضور فعال و بانشاط در کلاس

3.درک صحیح‌تر و عمیق‌تر مطالب درسی

4.تکمیل یادگیری‌های اولیه

5.توان مشارکت در مباحث کلاسی

6.مرور مجدد مطالب

7.و در نهایت هموارتر شدن راه برای خواندن درس هر روز در همان روز(روزخوانی)
 

 

چاپ
989 رتبه بندی این مطلب:
3/7
3رأی موافق 0رأی مخالف

تیم محتوا کاگوتیم محتوا کاگو

سایر نوشته ها توسط تیم محتوا کاگو
تماس با نویسنده

2 نظر در مطلب "پیش خوانی" ثبت شده است

2
0
Avatar image

من موفق

عالیه،مرسی از کاگو


0
0
Avatar image

محمد

عالی

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

ارتباط با نویسنده

x
طراحی سایت