گشت و گذار مقالات
علائم و نشانه‌های استرس در دانش آموزان
تیم محتوا کاگو
/ دسته ها: مقالات, استرس

علائم و نشانه‌های استرس در دانش آموزان

استرس می‌تواند خود را به صورت‌های مختلفی نشان دهد. البته بیشتر اوقات نمود آن به صورت احساسی و جسمانی است. شیوه‌ی رفتار افراد نیز تا حدودی وجود و میزان استرس را در او مشخص می‌کند. تأثیرات استرس در دانش آموزان گسترده است، تعدادی از این تأثیرات به این قرار است.

1.    علائم احساسی

افراد دچار استرس، چندان هیجان‌زده نمی‌شوند. آنان به وضوح ناراحتند و احتمالا افسرده به نظر می‌رسند. دانش‌آموزانی که با استرس درگیرند مشوش، گوشه‌گیر، کج‌خلق و آشفته به نظر می‌آیند. آنها با چیزهای ساده عصبانی و برافروخته می‌شوند. پس اگر دیدید فرزند شما بی‌ هیچ دلیلی ناگهان عصبانی و آشفته می‌شود بدانید به احتمال قوی دچار استرس شده است.

2.    علائم جسمانی

علائم جسمانی استرس در دانش‌آموزان به شکل خستگی، سردرد، تهوع و سرگیجه، تپش قلب و کم‌اشتهایی  بروز می‌کند. یا ممکن است دانش‌آموز تمایلی به فعالیت‌های جسمانی و ورزش نشان ندهد.

3.    تغییرات رفتاری

علائم رایج استرس به شکل تغییر در عادات خواب و خوراک نمود پیدا می‌کند. مثلا میزان خواب و خوراک دانش‌آموز به شدت زیاد یا به شدت کم می‌شود. احتمال اینکه استرس باعث شکل‌گیری عادات عصبی بشود نیز وجود دارد. عاداتی که بی‌قراری دانش‌آموز را در قالب جویدن ناخن‌ها، پرسه زدن و راه رفتن با بی‌قراری و موارد دیگر نشان می‌دهد.

4.    علائم شناختی

استرس در دانش‌آموزان می‌تواند برخی از توانایی‌های شناختی را نیز تحت تأثیر قرار دهد، مثلا روی حافظه‌ی آنها اثر بگذارد. گاهی احساس می‌کنید فرزند شما انجام وظایفی که در منزل بر عهده‌ی اوست، پشت گوش می‌اندازد یا در انجام آنها بی‌دقتی به خرج می‌دهد، در حالی‌که این فراموشی نشانه‌ی تأثیر استرس بر حافظه‌ی اوست. سایر علائم شناختی شامل مواردی چون: عدم توانایی در تمرکز، نگرش و دیدگاه منفی یا قضاوت‌های نادرست و اشتباه است.


دیگر علائم استرس در دانش آموزان:

•    غیرمنطقی شدن؛

•    تغییرات چشم‌گیر در وزن؛

•    احساس ناامیدی و بی‌پناهی؛

•    بی‌توجهی به ظاهر

 

چاپ
1161 رتبه بندی این مطلب:
2/3
1رأی موافق 1رأی مخالف

تیم محتوا کاگوتیم محتوا کاگو

سایر نوشته ها توسط تیم محتوا کاگو
تماس با نویسنده

1 نظر در مطلب "علائم و نشانه‌های استرس در دانش آموزان" ثبت شده است

0
0
Avatar image

فاطمه امیری

من از کلاس سوم ابتدایی تا الان که نهم هستم از دروس طلایی استفاده میکنم خیلی خیلی زیاد هم راضی هستم

نوشتن یک نظر

این فرم نام، ایمیل، آدرس IP و نظرات شما را جمع می کند تا بتوانیم نظرات شما را در وب سایت پیگیری کنیم. برای اطلاعات بیشتر، قوانین و مقررات و سوالات متداول ما را بررسی کنید، در آنجا اطلاعات بیشتری در مورد نحوه و چگونگی ذخیره اطلاعات شما در اختیار شما قرار می دهیم.
افزودن نظر

ارتباط با نویسنده

x
طراحی سایت